برش لیزری

دستگاه برش سی ان سی CNC
دستگاه برش سی ان سی CNC
سپتامبر 24, 2019

برش لیزری

برش لیزری از زمان ابداع آن روشی برای کارایی و کیفیت در پردازش مواد بوده است و آنها شکل کاملاً جدیدی از انرژی را ارائه کردند که به نوبه خود در تولید، پزشکی و ارتباطات کاربرد داشت که برش لیزری قادر به گرم کردن، ذوب کردن و حتی بخار کردن مواد می باشد و به عنوان وسیله ای ایده آل برای انتقال انرژی شدید اما قابل کنترل در نظر گرفته می شود. برش لیزری عمدتاً یک فرآیند حرارتی است که در آن از یک پرتو لیزر متمرکز برای ذوب مواد در یک منطقه موضعی استفاده می شود که یک جت گازی هم محور برای بیرون ریختن مواد مذاب و ایجاد کرف استفاده می شود.

برش لیزری

برش لیزری

انواع برش لیزری

یک برش لیزری پیوسته با حرکت پرتو لیزر یا قطعه کار تحت کنترل CNC ایجاد می شود که سه نوع عمده برش لیزری تحت عنوان برش فیوژن یا ذوبی، برش شعله و برش از راه دور،  وجود دارد. در برش لیزری ذوبی، از یک گاز بی اثر که معمولاً نیتروژن است، برای بیرون راندن مواد مذاب از داخل پوسته استفاده می شود و گاز نیتروژن به صورت گرمازا با مواد مذاب واکنش نمی دهد و بنابراین به انرژی ورودی کمک نمی کند. در برش لیزری شعله، از اکسیژن به عنوان گاز کمکی استفاده می شود و این کار علاوه بر اعمال نیروی مکانیکی بر روی مواد مذاب، یک واکنش گرمازا ایجاد می کند که انرژی ورودی به فرآیند را افزایش می دهد و در نهایت در برش لیزری از راه دور، مواد تا حدی توسط یک پرتو لیزر با شدت بالا تبخیر می شوند و اجازه می دهد ورق های نازک بدون گاز کمکی بریده شوند.

فرآیند برش لیزری

برش لیزری با سیستم‌های آفلاین CAD/CAM که سیستم‌های تخت سه‌ محوره یا روبات‌ های شش محوره را برای برش لیزری سه بعدی کنترل کرده و به اتوماسیون کمک می‌کند. بهبود در دقت، مربع لبه و کنترل حرارت ورودی به این معنی است که فرآیند برش لیزری به طور فزاینده ای جایگزین سایر تکنیک های برش پروفیل مانند پلاسما و سوخت اکسی می شود و دستگاه های برش لیزری بسیار پیشرفته ای در بازار برای اهداف برش وجود دارد که می توان از آن ها برای برش فلزات، چوب ها و چوب های مهندسی شده استفاده کرد.

البته برش لیزری برای اهداف زیادی استفاده می شود و یکی از روش های استفاده از برش لیزری برای برش صفحات فلزی است که در فولاد نرم، فولاد ضد زنگ و ورق آلومینیومی، فرآیند برش لیزری بسیار دقیق است، کیفیت برش عالی را به همراه دارد، دارای پهنای بسیار کوچک و ناحیه تأثیر حرارت کوچک است و برش اشکال بسیار پیچیده و سوراخ‌های کوچک را ممکن می‌ سازد. زیرا بسیاری از مردم  می دانند که کلمه لیزر در واقع مخفف کلمه “تقویت نور توسط انتشار تشعشعات تحریک شده” است.

انواع خدمات برش لیزری

در اکثر خدمات برش لیزری از لیزرهای دی اکسید کربن یا لیزرهای گارنت آلومینیوم ایتریم با دوپ نئودیمیم استفاده می کنند که هر دو نوع دستگاه با تمرکز یک پرتو نور تک رنگ بر روی نقطه بسیار کوچک، معمولاً کمتر از 0.5 میلی متر قطر، برش ایجاد می کنند. نور برش لیزری CO 2  توسط آینه ها یا اپتیک های انتقالی منتقل می شود و البته نور برش لیزری توسط فیبر نوری منتقل می شود و امکان برش یا برش سه بعدی قطعات را فراهم می کند که هنگامی که ناحیه ای از مواد مذاب یا بخار شده ایجاد می شود، یک جت گاز کمکی به صورت هم محور از طریق نازل برش وارد می شود تا مواد برش خورده را از روی پوسته خارج کند. برش حاصل تمیز، مربع و بدون کجی است و اکثر خدمات برش لیزری زمان نصب کوتاه و برش هایی را ارائه می دهند که نیاز به اتمام کمی یا بدون اتمام دارند.

خدمات برش لیزری از نظر خدمات ارائه شده متفاوت است و به عنوان مثال می توان به پشتیبانی CAD/CAM، کمک طراحی، تولید کم یا زیاد و تضمین کیفیت اشاره کرد که طراحی یا طراحی به کمک کامپیوتر برای طراحی سریع و دقیق محصولات استفاده می شود و برای ساخت محصولات مستقیماً از خروجی های CAD به کمک کامپیوتر استفاده می شود. خدمات برش لیزری که کمک طراحی را ارائه می‌کنند می‌توانند به مفاهیم، ​​هزینه‌ های ساخت، تکنیک‌ های ساخت و ملاحظات مواد مانند منبع ‌یابی کمک کنند و برش لیزری همچنین ممکن است بتوانند به ارتقاء، طراحی مجدد، ارزیابی مجدد یا نوسازی محصولات موجود برای افزایش عملکرد و یا کاهش هزینه های تولید کمک کننده باشد که برخی از خدمات برش لیزری در تولید کم یا حجم بالا تخصص دارند و بعضی دیگر گزارش های بازرسی کیفیت یا داده های کنترل فرآیند آماری را ارائه می دهند.

روش های برش لیزری قالب

انواع مختلفی از برش لیزری قالب در دسترس است و از آن جمله برش قالب لیزری، برش قالب چرخشی، برش قالب فولادی و برش قالب اولتراسونیک نیز موجود است که روش مورد استفاده بسته به عواملی مانند نوع مواد و پیکر بندی محصول نهایی می تواند متفاوت باشد. همان طور که پیشتر توضیح دادیم برش لیزری بر روی دستگاه های برش لیزر 3 محوره با کنترل کامپیوتر انجام می شود و می توان از آنها برای برش موادی مانند فولاد 500 درصد، که با استفاده از برش قالب فولادی معمولی قابل برش نیستند، استفاده کرد. قالب‌های چرخشی برش لیزری مواد نرم تا نیمه سفت را با فشار دادن آن بین تیغه‌ها روی قالب استوانه‌ای و سندان استوانه‌ای سخت برش داده و نمره می‌دهند.

آنها عمدتاً برای برش لیزری مواد از یک تار استفاده می‌شوند و اگرچه می‌توان از آن ها برای برش استفاده کرد که مواد به شکل ورق ، برش لیزری قالب فولادی طبق قالب های فولادی به شکل های مختلف نمره می دهند و مواد برش را به شکل های مختلفی در می آورند. برش لیزری قالب می توانند مواد ورق یا مواد را از استاک رول برش دهند که البته قالب های التراسونیک برش لیزری از ارتعاشات اعمال شده در فرکانس های اولتراسونیک برای برش یا آب بندی یک ماده استفاده می کند و ارتعاشات باعث ایجاد گرما و فشار می شود که بسته به پیکر بندی تیغه باعث آب بندی مواد ترموپلاستیک و برش می شود.

عملکرد پرتو برش لیزری

فوکوس پرتو برش لیزری را می توان توسط یک لنز مخصوص یا توسط یک آینه منحنی انجام داد و این در سر برش لیزری انجام می شود که پرتو باید دقیقاً متمرکز شود تا شکل نقطه کانونی و چگالی انرژی در آن نقطه کاملاً گرد و ثابت باشد و در مرکز نازل باشد و با متمرکز کردن پرتو بزرگ به یک نقطه، چگالی گرما در آن نقطه بسیار زیاد است که چگالی توان بالا باعث گرم شدن سریع، ذوب شدن و تبخیر جزئی یا کامل می شود. در واقع هنگام برش لیزری فولاد ملایم، گرمای پرتو لیزر برای شروع فرآیند سوزاندن معمولی «سوخت اکسیژن» کافی است و گاز برش لیزری اکسیژن خالص خواهد بود، درست مانند یک مشعل سوخت اکسیژن که در این زمان ، فولاد ضد زنگ یا آلومینیوم، پرتو لیزر به سادگی مواد را ذوب می کند و نیتروژن با فشار بالا برای دمیدن فلز مذاب از پوسته استفاده می شود.

درباره ما

در برش لیزری ما بسیاری از پارامترهای دیگر نیز وجود دارند که بر کیفیت برش تأثیر می‌ گذارند، اما زمانی که همه آنها به درستی کنترل شوند، برش لیزری یک فرآیند برش پایدار، قابل اعتماد و بسیار دقیق است زیرا برش لیزری فناوری است که در آن از اشعه لیزر برای برش اجسام استفاده می‌شود؛ و نوعاً از فناوری برش لیزری در زمینه صنعت استفاده می‌شود. برش لیزری توسط استعمال اشعه لیزر از یک خروجی قوی لیزر روی اجسامی که می‌خواهند بریده شوند انجام می‌شود. قسمتی از جسم مورد نظر که بریده می‌شود یا آب می‌شود یا می‌سوزد یا تصعید می‌شود و توسط فشار گاز از روی جسم پاک می‌شود. و سر انجام سطح بریده شده با کیفیت خیلی عالی ایجاد می‌شود. برش لیزری لیزر صنعتی در صنایع مختلفی مانند صنایع نظامی، ساختمانی، هوافضا، پزشکی، آزمایشگاهی و پژوهشی، ارتباطاتی، فیزیک، شیمی و … برش لیزری کاربرد دارد.

تیم برش لیزری حرفه ای وانا دیزاین که تشکیل شده از طراحان مجرب و تیم کاملا حرفه ای اجرایی با تجربه چندین ساله در زمینه برش لیزری آمادگی خود را جهت ارائه خدمات به فعالان بخش ساختمان ،مهندسان معماری و عمران و … اعلام می دارد.