فلزکاری

نمونه سازی قطعه
نمونه سازی قطعه
ژوئن 7, 2021
تراشکاری نرده فانتزی
تراشکاری نرده فانتزی
ژوئن 7, 2021

فلزکاری

فلزکاری فرایند کار کردن با فلز برای ساخت یا مونتاژ محصولات فلزی است. فلزکاری بخش بزرگ از علوم و تمدن امروزهٔ بشریت است. علم فلزکاری مطالعه خاصیت‌های تمامی فلزات را دربر می‌گیرد. صنعت فلزکاری به دو بخش طراحی و ساخت تقسیم گردیده‌است.

کار با فلز برای ساخت یا سوارکردن یا مونتاژ – Mounting محصول فلزی را فلزکاری – Metal Working گویند. براساس این تعریف تمامی روش های ساخت و تولید مرتبط با مصنوعات فلزی از انواع جمله روش های اتصال مانند جوشکاری، لحیم کاری، پرچ کاری و پیچ و مهره، زیرمجموعه فلزکاری قرار خواهند گرفت.

فلزکاری به عنوان یک هنر و صنعت از دیرباز جایگاه مهمی در میان سایر صنایع هنری به خود اختصاص داده است. هنر فلزکاری در ادوار مختلف به خصوص در عصر صفویه، گویای حالات و روحیات ملی مذهبی بوده و در تمام پیش آمدهای این سرزمین حتی در دوران استیلای بیگانگان، با سرنوشت مردم ایران فلزکاری شریک و دمساز بوده است. تاریخ فلزکاری در ایران آن­گونه که درخور شأن و تلاش هنرمندان این عرصه در درازای تاریخ هنر فلزکاری ایران باشد، به نگارش در نیامده است.

فلزکاری ساخت و تزئین دو مرحله‌ی اصلی از تولید آثار هنری فلزی است که گاه در امتداد یکدیگر و گاهی نیز به‌صورت فلزکاری ترکیبی به کار گرفته می‌شوند. فلزکاری تزیین که در بیشتر موارد پس از ساخت و شکل‌دهی انجام می‌شود شامل برش، مشبک‌کاری، حکاکی است. اگر ساخت و تزیین فلزکاری به صورت هم زمان انجام شود به آن «روش ترکیبی» می‌گویند.