برش شیشه

برش شیشه و آینه تکه ای و پازلی
برش شیشه و آینه تکه ای و پازلی
مارس 15, 2022
برش شیشه سکوریت
برش شیشه سکوریت
فوریه 13, 2023

برش شیشه

برشکاری شیشه کاری بسیار سخت است؛ چرا که برش شیشه به سادگی امکان پذیر نیست و نیازمند به ابزار خاص و ویژه‌ ای برای برش دهی شیشه به صورت اصولی می‌باشد. از آنجایی که شیشه بسیار شکننده می‌باشد، وارد شدن هر گونه ضربه به آن منجر به شکست شیشه شده و آن را به بخش های نا منظمی تقسیم می‌کند؛ برای جلوگیری از این امر که نتیجه آن شکست شیشه می‌باشد.

لازم است از ابزار مخصوص برش شیشه به نام الماس شیشه بری استفاده شود که لازمه کار با این ابزار، داشتن تخصص و مهارت کافی در استفاده از الماس شیشه بری به منظور برش شیشه می‌باشد. برش شیشه توسط الماس شیشه بری، منجر به برش شیشه در سطح های منظم بدون شکست شیشه می‌شود.

ابزار مناسب برای برش شیشه

برش شیشه باید به صورت اصولی صورت گیرد؛ به طوری که منجر به شکست آن با سطوح نا منظم نگردد. برای برش دهی شیشه لازم است از الماس شیشه بری استفاده گردد که این ابزار، وسیله ای کاربردی از جنس کاربید تنگستن است که سختی آن از شیشه بیشتر می‌باشد. الماس های شیشه بری در انواع مختلفی تولید می‌گردند که بنا‌بر نیاز به برش در اشکال و ابعاد مختلف، از آن ها برای برش دهی شیشه در طرح های مورد نظر استفاده می‌گردد.

از انواع الماس های شیشه بری می‌توان به: گرد بر، هاردمتال، قواره بر، قلمی آهنی، قلمی نفتی و قلمی چوبی اشاره کرد. اگر از الماس های شیشه بری یا ابزار های مخصوص برش شیشه برای برشکاری شیشه استفاده نگردد، در هنگام برشکاری شیشه خرد شده و در قسمت های نا منظم شکسته می‌شود و می‌توان گفت شیشه دیگر قابل استفاده نیست.

نحوه برش شیشه

شیشه مورد نظر برای برشکاری، باید کاملاً تمیز شده و از هرگونه آلودگی زدوده شود؛ چرا که آلودگی بر روی شیشه می‌تواند منجر به عدم برشکاری آن به صورت اصولی گردد. برای برش شیشه لازم است به منظور تسهیل برشکاری شیشه، کمی سطح شیشه روغنی شود و پس از آن، با الماس شیشه بری بر روی آن شکاف هایی ایجاد گردد.

پس از ایجاد شکاف بر روی شیشه، از محل مورد نظر برش صورت گرفته و قسمت هایی از شیشه از یکدیگر جدا می‌گردند که لازم است در پایان کار برای جلوگیری از تیز بودن لبه های آن، لبه های شیشه را سمباده کشیده و صاف نمایند. الماس شیشه بری از آن جهت باعث شکست شیشه نمی‌شود که با ایجاد یک چاک یا ترک بر روی شیشه، برش دهی آن را از نقطه مورد نظر امکان پذیر می‌نماید و از شکستن آن جلوگیری به عمل می‌آورد.