تراش شیشه

برش شیشه سکوریت
برش شیشه سکوریت
فوریه 13, 2023
تراش شیشه سکوریت
فوریه 13, 2023

تراش شیشه

تراش شیشه، فرآیندی است که بر روی شیشه به منظور تزیین و ایجاد طرح هایی برای زیباتر کردن شیشه صورت می‌گیرد. از فرآیند تراش شیشه برای تزیین شیشه های مصرفی در منزل مانند سرویس‌ ها و ظروف غذاخوری، کریستال های تزیینی، آینه ها و …، به صورت دستی و ماشینی استفاده می‌شود.

برای تراش شیشه از ابزار های خاص و مخصوص تراشکاری شیشه استفاده می‌شود و توسط آن ها، طرح های چشمگیر و بی نظیری بر روی شیشه و کریستال ها نقش می‌بندد. برای جلوگیری از ترک خوردن و شکستن شیشه حین تراشکاری آن لازم است که این فرآیند توسط افراد ماهر و متخصص صورت گیرد. فرآیند تراشکاری شیشه، فرآیندی حساس بوده و باید با حوصله و دقت بالا صورت گیرد تا منجر به آسیب دیدن شیشه نگردد‌.

کاربرد تراشکاری شیشه

شیشه ها، از متریال های پر مصرفی هستند که در همه مکان ها دیده می‌شوند؛ از این جهت تراشکاری آن ها امری واجب بوده و برای زیباتر کردن محیط مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله کاربرد های شیشه می‌توان به استفاده از آن ها در مغازه ها، هتل ها، مراکز تجاری، مراکز اداری، منازل و … به عنوان پارتیشن ها، مجسمه های کریستالی، شیشه های تزیینی، ظروف چای خوری و آینه ها اشاره کرد.

تراشکاری بر روی آن ها، منجر به ایجاد طرح های بی نظیر هنری و زیباتر شدن آن ها می‌گردد. پس از تراشکاری شیشه می‌توان از رنگ هایی برای زیباتر کردن شیشه نیز استفاده کرد و متناسب با محیط مورد استفاده از شیشه در آن، یک هارمونی رنگی بین رنگ محیط و شیشه های رنگ شده ایجاد کرد.

نحوه تراش شیشه

از آن جایی که ساختار شیشه بسیار شکننده و حساس است، لازمه ایجاد طرح هایی برای تزیین و ایجاد تراش بر روی آن، استفاده از دستگاه و ابزار های مخصوص می‌باشد؛ به طوری که این ابزار منجر به آسیب دیدن شیشه نشود و قدرت کافی برای ایجاد تراش بر روی آن را داشته باشد. برای حذف تیزی لبه های شیشه تراش خورده، لازم است آن ها توسط دستگاه برش دور شیشه دیاموند شوند و از طرح های مختلفی بر روی آن ها استفاده شود.

شیشه های تراش خورده را می‌توان برای تزیین، در طرح های مختلفی توسط دستگاه و ابزار شیشه تراش، تراشکاری کرده و آن ها را در مکان های مختلفی استفاده کرد؛ بدین منظور لازم است ابتدا شیشه از هرگونه آلودگی پاک شود و سپس توسط دستگاه به صورت ماشینی و یا به صورت دستی در طرح مورد نظر تراش داده شود.